Wiadomości z rynku

środa
27 listopada 2024

Spychacz HSW TD-14M Extra

Stalowa Wola prezentuje
23.04.2010 00:00:00
TD-14M Extra to nowa maszyna w rodzinie spychaczy gąsienicowych rodem z HSW Stalowa Wola. W wyposażeniu standardowym i z typowym lemieszem masa eksploatacyjna spychacza wynosi 16.100 kg. Do napędu TD-14M Extra stosowany jest sześciocylindrowy silnik wysokoprężny marki Cummins.
Grono użytkowników spycharek gąsienicowych jest od lat szerokie, maszyny mają bowiem charakter uniwersalny. Spycharki tego rodzaju znajdują zastosowanie zarówno w niewielkich przedsiębiorstwach budowlanych, jak i w kopalniach gliny czy cegielniach. Można je również spotkać w elektrowniach, elektrociepłowniach, przedsiębiorstwach budowy dróg, kopalniach węgla brunatnego, w kamieniołomach i w zakładach wapienniczych.
Sześć cylindrów Cumminsa
Do napędu TD-14M Extra stosowany jest sześciocylindrowy silnik wysokoprężny marki Cummins. Ta wyposażona w turbosprężarkę, 6,7-litrowa jednostka uzyskuje moc 160 KM (przy 1.800 obr/min) i moment obrotowy 893 Nm (przy 1.350 obr/min). Napęd jest przenoszony za pomocą modularnej przekładni sterowanej elektrohydraulicznie, przełączanej pod obciążeniem. Skrzynię napędza podwójny wał. Maszyna ma trzy biegi do przodu i trzy do tyłu. Prędkość jazdy można zaprogramować, maksymalna wynosi 12,9 km/h. Zbiornik oleju napędowego mieści 380 l.
Gąsienicowe kombinacje
Konstrukcję spycharki oparto na ramie trakcyjnej, spawanej, wykonanej z elementów grubościennych. W maszynie zastosowano dwubiegowy mechanizm skrętu. Umożliwia on wykonywanie łagodnych manewrów z zachowaniem pełnej mocy, przy czym moc ta przekazywana jest przez cały czas na obie gąsienice. Możliwe jest ponadto wykonywanie zwrotów w miejscu, co jest szczególnie przydatne w przypadku, gdy korytarze robocze są wyjątkowo wąskie bądź gdy maszyna pracuje np. w pobliżu stromej skarpy. Do sterowania mechanizmem skrętu służy lewy dżojstik, którym obsługuje się też skrzynię biegów. Gąsienice poruszają się na siedmiu rolkach jezdnych z każdej strony (są również wersje ośmiorolkowe), a także na dwóch rolkach podtrzymujących. Standardowa szerokość płyt gąsienicowych to 560 mm, a łączna powierzchnia styku gąsienic z podłożem w wersji typowej nie przekracza 3 mkw. Alternatywę dla wersji bazowej oznaczonej STD stanowi wariant LT (gąsienice wydłużone) bądź LGP (wydłużone z szerokimi płytami).
Bez osprzętu ani rusz
Maszynę można zaopatrzyć w różnego rodzaju lemiesze i zrywaki, w zależności od potrzeb wynikających z charakteru realizowanych zadań. Osprzęt spycharkowy stanowią lemiesze o obj. 3,05-4,28 m sześc. Największy z wymienionych oferowany jest w wyposażeniu seryjnym, mniejsze w opcji. Maksymalna wysokość podnoszenia nie przekracza 1,1 m, a maksymalne opuszczanie poniżej poziomu gruntu - 0,6 m. Wielozębny zrywak dysponuje siłą wyrywającą wynoszącą 191 kN.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.